19.02.2013 22:01

Ovocie a zelenina: Správna kombinácia zvýši ich účinok

Málokto tuší, že ak sa ovocie a zelenina vhodne kombinujú, ich priaznivé účinky sa môžu niekoľkonásobne zvýšiť!

Štúdie ukázali, ktoré spojenia sú najlepšie proti rakovine, vysokému cholesterolu či zápalom. 

 

 

Avokádo a paradajka: Proti srdcovým chorobám

Tuky z avokáda zvyšujú účinnosť lykopénu z paradajok, ktorý výrazným spôsobom znižuje riziko takých závažných ochorení, akými sú rakovina prostaty, pankreasu či maternice. Lykopén tiež pomáha proti vzniku srdcových chorôb. Vysoký podiel lykopénu nájdete aj v melónoch.

Ovsené vločky s džúsom: Proti vysokému cholesterolu

Ak sa fenoly z ovsených vločiek a pomarančov konzumujú spolu, vedú k zníženiu hladiny zlého cholesterolu. Jeho zvýšená hladina totiž spôsobuje to, že sa usadzuje na stenách ciev. Cievy tým strácajú pružnosť a zužuje sa priestor pre prietok krvi. Okrem džúsu je možné nakrájať si pomaranč priamo do ovsených vločiek.

Citrón a špenát: Proti málokrvnosti

Vitamín C z citróna zvyšuje využiteľnosť železa z rastlinných zdrojov. Okrem tejto kombinácie môžete vyskúšať skombinovať citrón aj s inými potravinami bohatými na železo, ako napríklad brokolica, marhule či slivky. Výborné kombinácie, ak trpíte vy alebo vaše dieťa málokrvnosťou.

Kurkuma a čierne korenie: Proti zápalom

Ak radi koreníte, mali by ste si podľa vedcov obľúbiť kombináciu čierneho korenia a kurkumy. Pridaním čierneho korenia ku kurkume sa až tisícnásobne zvyšuje využiteľnosť protizápalových látok, ktoré sa nachádzajú práve v koreni ázijskej kurkumy. Kurkuma tiež zlepšuje činnosť mozgu a funguje ako antioxidant.

Čučoriedky a hrozno: Pri liečbe močových ciest

Čučoriedky pozitívne vplývajú na zlepšenie zraku, zvýšenie imunity a pomáhajú aj pri hnačkách a črevných ochoreniach. Obe pôsobia močopudne, čím napomáhajú odvodňovanie a liečbu močových ciest. Hrozno je bohaté na draslík a má aj vápnik a horčík, ktoré podporujú činnosť srdca. Obsahujú antioxidanty, ich spoločnou konzumáciou si zvýšite ich príjem na dvojnásobok.

Brokolica a paradajka: Proti rakovine

Táto kombinácia vás najlepšie ochráni pred vznikom rakoviny prostaty. Chemické látky, ktoré sa nachádzajú v brokolici, podľa vedcov z Georgetownskej univerzity v Spojených štátoch dokážu dokonca opraviť DNA v bunkách, a tým zabrániť ich rakovinotvornému bujneniu. Ich účinok sa ešte zvyšuje paradajkou.

Čo si myslia odborníci?

„Všeobecne platí, že čím väčšia pestrosť, tým lepšie. Dôležité je konzumovať viacero druhov ovocia a zeleniny, nesústrediť sa len na 2 - 3. Nestravujte sa stereotypne ani v rastlinnej výžive,“ radí Peter Minárik, odborník na zdravú výživu.
To, že správnym kombinovaním potravín môžete zvýšiť ich prospešnosť pre organizmus, si myslí aj Katarína Skybová, odborníčka na zdravú výživu a chudnutie. „Niektoré kombinácie zeleniny a ovocia zvyšujú využiteľnosť látok, ktoré sa v nich nachádzajú. Väčšina druhov ovocia a zeleniny má nízky obsah tuku, a preto napríklad pridanie avokáda (v 100 g sa nachádza až 24 g zdravého tuku) podporí využiteľnosť vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K),“ vysvetľuje Skybová.

zdroj:Nový Čas, Aha!, srv, Lesk.sk

—————

Späť


Kontakt

Eurokaf s.r.o.

Štítnická 46
048 01 Rožňava


058/7323860
0911 216 515
Rozvoz tovaru sa realizuje každý pracovný deň od pondelka do piatku!!!